Individuální a typové projekty domů od našeho vzniku roku 2001

Podlahové vytápění

Hlavní výhodou podlahového topení je:

-rozložení teplot ve vytápěné místnosti je rovnoměrné 
-dochází k úspoře energií tím, že tepelné pohody je dosaženo při nižší teplotě
-větší plochy místnosti

Mezi nevýhody podlahového topení patří:

-velká tepelná setrvačnost a nabývání prvotní teploty je zdlouhavé
-vyšší pořizovací cena
-neni vhodné pro každou podlahovou krytinu
-je potřeba znát rozmístění nábytku v místnosti před realizací 
-větší tloušťka podlahy (cca o 3cm)

Často se investor rozhoduje pro kombinaci obou způsobů a to podlahového a ústředního vytápění. Co se týče podlahové krytiny tak nejvhodnější povrchovou krytinou pro podlahové topení je dlažba, protože má vyšší teplotní vodivost. Lze použít i jiné krytiny, musí být celoplošně lepené a nesmí být použita podložka. Dřevěné podlahy by měli být dobře vysušené. Maximální povolený tepelný odpor (R) podlahové krytiny na podlahové vytápění je 0,15 m2K/W.
U podlahového topení dochází k velké setrvačnosti. Proto při náhlé změně teploty může dojít k přetopení. Pak je důležité rychle odstavit kotel. Nevhodný je kotel na tuhá paliva. Vhodné jsou plynové kotle a elektrokotle. U podlahového topení se používají nízkoteplotní rozvody o teplotě teplonosné látky cca 50 stupňů. Proto je velmi provozně výhodné využít kondenzační kotel, který je schopen u nízkoteplotního rozvodu využít energii vodní páry vznikající spalováním. Účinnost tohoto kotle může být 106%, tím dochází k úspoře energie až o 30% při stejné tepelné pohodě.

Kromě teplovodního vytápění existuje na trhu i elektrické vytápění. Mezi výhody patří nízké pořizovací náklady, nezvyšuje se tlouštka podlahy, nabývání teploty je rychlejší. Hlavní nevýhodou je drahý provoz.

Bližší informace možno poskytnout v kanceláři, telefon - 777 163 465, email - info@prozi.cz.

hlavní strana

Nahoru

 
 

2001-2023(©) Prozi Projekt

Úvod|Typové projekty|Realizace|Montované domy|Ceny projektů|Kontakt